Motivujte a spravedlivě ohodnoťte vyrobená objemná krmiva.

25. 6. 2010

Běžný zemědělský podnik hospodařící na půdě vyrábí pro potřebu chovaného skotu objemná krmiva (OK) v rámci osevního postupu a pro zvýšení půdní úrodnosti. OK jsou důležitým podnikovým meziproduktem. Tento meziprodukt vyprodukuje zpravidla rostlinná výroba – RV. Zpravidla jiná organizační jednotka, živočišná výroba – ŽV, jej spotřebuje při výrobě mléka, masa a jiných produktů, za které pak plynou tržby do podniku. Z ekonomického hlediska je zisk jenom jeden - podnikový.

Producenta mléka samozřejmě zajímá, jakým způsobem vyrobit mléko levněji.

A taky jestli není možné zaplatit méně za všelijaké ty krmné směsi, koncentráty, extrahované šroty a doplňky, které chce zootechnik, aby splnil plán. 

Já zastávám zásadu, moje krédo je, že Co si nevyrobím doma, musím koupit. 

Ve výrobě mléka jde o totéž: Když využijete více živin z objemných krmiv, které vyrábíte doma, tak určitě méně nakoupíte a tím ušetříte.Třeba obilí, které můžete prodat a máte vyšší tržby. Nebo nadojíte více a máte také vyšší tržby. 

Takto to říci je jednoduché, ale jak a co pro to udělat, abychom dokázali nadojit více mléka z objemných krmiv?

Odpověď je a je prostá:

1.       Měřte a hodnoťte živiny z objemných krmiv a jejich stravitelnost

2.       Ještě lépe: Hodnoťte – motivujte – pracovníky odpovědné za výrobu krmiv 

Co nabízím?

Motivační systém, ušitý na míru podle konkrétních potřeb toho kterého podniku, jehož cílem je aktivně působit na zvýšení stravitelných živin v objemných krmivech.

Dnešní stávající systém ohodnocení siláží se stanovením výsledné třídy I-II-III…  je překonaný, protože neumožňuje přesněji stanovit živiny, které jsou k dispozici pro výrobu mléka.

Systémy se vyvíjejí, tj. normální a čas od času přichází nová technika, nové názory, nové zkušenosti. Jsou tady nové termíny a pojmy, např.“Efektivita krmení“ – kolik mléka je vyprodukováno na 1 kg přijaté sušiny krmiva, „Ekonomická efektivita krmiv…“ 

Může být pro Vás i důležité „narovnání“ vztahů mezi RV a ŽV, kdy agronom tvrdí, že"toho" vyrobí dost a zootechnik tvrdí, že se to "občas" nedá krmit?!?

Ozvěte se mi, seznámím Vás s mými návrhy podrobněji.

mm


Přejít zpět na seznam článků.